Kadınların Cinsel Sorunlarının Psikolojik Nedenleri ?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 10 kadından 9’u cinsel hayatından mutsuz olduğu ortaya çıkmıştır. Bir çok araştırma kadınlarını önemli bölümleri sevişme sırasında hareketsiz kaldıklarını veya  partnerlerine çok az katıldıklarını ortaya çıkmaktadır. Hayatı boyunca hiç uyarılma veya orgazm yaşamamış kadınların sayısı ise oldukça fazladır. Bu mutsuzluğa neden olan sebepler ise psikolojik nedenlerdir. İşte o psikolojik nedenler ;

Kadınlarını Cinsellikten Uzak Yetiştirilmesi = Namus,  ahlak gibi pek çok yargıyla ve cinsellikten uzak tutularak büyütülen kadınlar, partnerlerine cinsel olarak neyi uyarıcı bulduklarını söylemekten ve yeterince uyarılmadıklarından dolayı cinsel birleşmeyi reddetmektedirler.

 Doğum Sonrası Cinsel İstek Azalabilir = Hamilelikte cinsel ilişkinin zararlı olabileceği düşüncesi ile cinsel ilişkiden kaçınılmaktadır. Bu durum zamanla istek ve uyarılma sorunlarına neden olabilmektedir. Doğumdan sonrasında  ise kadınlar yeni rollerine uyum sorunu yaşadıkları, sorumlulukları ve iş yükleri arttığı için cinsel istek duymayabilirler.

Kadınları Cinsel Taciz, Tecavüz Ve Travma Cinsellikten Tiksindirmesi = Başta cinsel tiksinti, vajinismus olmak üzere bazı cinsel işlev bozukluklarında cinsel şiddete maruz kalma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Cinsel travmalar tacizcinin yakınlık derecesi, olayın rıza olmadan, şiddet kullanılarak gerçekleşmesi, tekrarlama sıklığı gibi etkenlere bağlı olarak cinsel yaşamı önemli oranda bozabileceği gibi diğer ruhsal sorunlara ve kişilik gelişiminde bozukluklara da neden olabilmektedir.

Hamile Kalma Korkusu = Kadınlarını doğum yapmaktan korkması , anne adayı olmaya hazır olmaması, hamile kalmak istemeyen bir kadın cinsel ilişkiden kaçınmak için cinsel isteğini engelleyebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir