Cinsel Yaşamı Yok Eden Faktörler

Yapılan bir araştırmaya göre çiftler cinsel sorunlar nedeniyle cinsel ilişkiye ilgilerini kaybedip cinsel hayatlarını keyifsiz yaşamaktadırlar. 

Cinsel yaşamın Yok Eden Faktörler; 

Ağrılı Cinsel İlişki = Alt karın bölgesinde rahmi ve rahmin arka boşluğunu ve tüpleri etkileyen hastalıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.Oluşabilecek  enfeksiyonlar, daha önce karın içinde geçirilen ameliyatlara bağlı karın içi yarıklar da ağrı neden olmaktadır. Yumurtalıklardaki kistler, rahimdeki saplı miyomlar, karın zarı altındaki miyomlar da derin ağrıya neden olabilmektedir. Cinsel ilişkinin başlangıcında ağrı olmasa ble sonradan ilişkinin ritmine bağlı olarak ağrı artmaktadır. Rahim boynundaki kanserlerde de cinsel ilişkide kanama meydana gelmesine neden olmaktadır.

Kullanılan İlaçlar = Belirli bir yaştan sonra kullanılan kalp ilaçları cinsel isteği ve performansı etkilemektedir. Bu ilaçlar ; hipertansiyon ilaçları , idrar sökücü ilaçlar , göğüs ağrı veya düzensiz kalp atışı nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar . Bu tür ilaçlar cinsel dürtüyü ve normal cinsel fonksiyonu etkileyebilmektedir.

Psikolojik Faktörler  =  Psikolojik faktörler cinsel ilişkiye yönelik ilgi ve kapasitenin azalmasında önemli rol oynamaktadır. Depresif, üzgün ruh hali, uyumada güçlük çekmek  veya çok uyumak ,normalden daha az yemek veya normalden daha fazla yemek yemek . Uzmanlar işte yaşanan stresinin altını çizmektedir. Stres ve yorgunluk cinsel isteksizlik olarak ortaya çıkmaktadır . 

İltihap ve Tahriş = Vajina girişindeki ve içindeki iltihaplar, vajinanın kayganlığını sağlayan bezlerin iltihap oluşması  ciddi ağrılara yol açar  ve cinsel ilişkiyle bu ağrı artmaktadır. Travmatik faktörler, düşmeye bağlı tahriş cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır. Kadınlarda bulanan vajinal sıvının yeterli olmaması durumunda ilişki ağrılı hale gelebilmektedir. Bu durumdan dolayı bazı kadınlar cinsel olarak uyarılmayabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir