Doğal Yol İle Testosteron Hormonunu Arttırmanın Yolları

Testosteron hormonu erkeklerde testislerdeki hücreler ve kadınlarda yumurtalıklar tarafından üretilen bir hormondur. Testosteron hormonunda çok büyük düşüklük görülen kişiler öncelikle bir doktora gitmelidir. Testosteron hormonu her hangi bir ilaç takviyesi alınmadan doğal yollarla arttırmak mümkündür.

Sağlıklı yaşamanızda testosteron hormonunda etkilemektedir.  Hareketsiz bir yaşam yerine günlük aktivitelerimizi arttırmak ve kaliteli besinler tüketmeye başlamak hormon salınımını istenen seviyeye çıkmasına yardımcı olacaktır.

Testoseron Hormonunu  Arttırmanın Doğal Yolları ; 

 Düzenli Uyku = Yeterli ve düzenli uyku insan sağlığında  oldukça büyük bir önem taşımaktadır.  Yeterli seviyede uykusunu alamayan insanlarda gün içerisinde konsantrasyon kaybı gibi birçok problemler ortaya çıktığı gözlenmektedir.Bu problemlerden bir tanesi de testosteron hormon seviyesindeki düşürmektedir. Yapılan çalışmalara göre günlük uyku saatini 5’e düşüren erkek bireylerin testosteron hormonu  %10 düştüğü ortaya çıkmıştır.

 Stres = Günlük hayatın getirdiği koşuşturma stres seviyesini artırır. Bu durum kortizol hormonunu artırırken testosteronu düşürmektedir.

D Vitamini = D vitamini testosteron için hayati önem taşımaktadır . 1 yıl boyunca D vitamini tüketmek testosteron hormon seviyesini %20 artırdığı ortaya çıkmıştır.

Şeker = Sağlıklı bir yaşam ve testosteron hormonunu arttırmak için şeker tüketimin azaltmalısınız. Yani elinizden geldiği kadar şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışın

Alkol =  Hormon seviyesini yüksek  tutmak isteyenler kesinlikle alkolden kaçınmalıdır. Alkol, testosteron direk olarak östrojen hormonuna çevirir. Bu bakımdan özellikle bira östrojen hormonunu artırıcı özellik göstermektedir.

Sıkı antrenmanlar yapılmalıdır = Yapılan antrenmanlar testosteron seviyesini büyük oranda arttırmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak antrenmanlar yapılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir