Frijit nedir?

    

    FRİJİT NEDİR ?

Cinsel soğukluk anlamına gelir. Kadınlar da görülen isteksizlik durumu performans bozukluklarından biridir. Cinsel isteğin azalması, Cinsel uyarı olmasına rağmen cinsel fantezi ya da seks yapma isteğinin az olması ya da hiç olmamasıdır. Bir neden den kaynaklı olmayıp belirli baskı sonucu meydana gelen bir durumdur.

    FRİJİT NEDENLERİ :

Bir kadın cinsel konu da size soğuk geliyorsa bunun iki sebebi vardır;

  • Arzu sorunu yaşıyor olması
  • Performans ya da duygusal anlamda sorun yaşaması

   FRİJİT TEDAVİSİ :

Cinsellik de isteksizlik ve tüm diğer cinsel tedaviler de yaklaşımların 4 özelliği vardır:

  • Kadın ve Erkek birlikte tedavi görür.
  • Çiftin cinsel olan veya cinsel olmayan ilişkilerin de gerek söz gerekse davranış değişiklikleri ile daha iyi bir iletişim kurmalarına yardımcı olunur.
  • Cinsel ilişkinin anatomi, fizyoloji (işlevi) ve psikolojisi hakkında bilgilendirilerek eksik ve yanlış bilgilerin düzeltilmesidir.
  • Derecelendirilmiş bir seri “cinsel ev ödevleri”  verilmelidir.

  FRİJİT TEDAVİ EDİLMEZSE :

Cinsel isteksizlik – Cinsel soğukluk (frijidite) tedavi edilmediği takdirde kadınlarda hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir cinsel sorundur. Evliliklerde aldatma, boşanmalara kadar gidebilen sorunlar ortaya çıkabilir. Cinsel isteksizlik tedavisi genel olarak vajinismus sorununa göre daha zordur.  Zaman ve sabır gerektirir. Tedavi sırasında eş desteği de şarttır. Cinsel isteksizlik tedavisi için uygulanan yöntemler arasında en sık bilişsel davranışsal cinsel tedaviler yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir