Kadınlarda En Çok Görülen Cinsel Sağlık Problemleri Ve Sebepleri

Cinsel sağlık sadece sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz değildir. Cinsel sağlık ilişkinizin kalitesini de etkileyen önemli bir etkendir. Günlük yaşam kalitemiz üzerindeki büyük etkisi bulunan  cinsel bozukluklar ve bu bozuklukların hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgili çok az sayıda araştırma bulunmaktadır.

Kadınlarda en sık görülen cinsel problemler = İngiltere’de 6,777 katılımcıyla yapılmış olan bir ankette. Yapılan bu anket yalnızca kadın katılımcılarla yapılmış ve kadınların yaşadığı cinsel problemlerin neler olduğunu ve ne sıklıkta görüldüğünü göstermektedir.

Yapılan bu anketinin sonucunda kadınlar son bir yıl içerisinde cinsel bir rahatsızlık yaşadığını belirten kadınların oranı %51 dir. Kadınlar  cinsel yaşamlarındaki rahatsızlıklarından dolayı kendisini stres ve baskı altında hisseden kadınların oranı ise %11 dir. Yaşanan cinsel problemler arasında en yaygın olarak %34  oranla cinsel isteksizlik bulunmaktadır. Cinsel isteksizlikten sonra  ise %12 cinsellikten haz almama , %5 ile  cinsel ilişki sırasında gergin hissetme , %7.5’le cinsel ilişki sırasında Ve % 16,5 ile ise orgazm olamama sonuçları ortaya çıkmıştır. ,

Araştırmaya katılan kadınların %27.4’ ü kendi cinsel istekleriyle partnerlerinin beklentileri arasında büyük farklılıklar olduğunu söylemektedir. Partnerindeki bir problemden dolayı cinsel hayatında problem yaşadığını belirten kadınların oranı %17  olduğu ortaya çıkmıştır.

Kadınların yaşadığı bu cinsel zorlukların arkasında bir çok farklı faktör bulunmaktadır . Cinsellik hakkında rahatça konuşamama, ilişkiden tatmin olmama, cinsel istismar ve cinsel hastalıklar bu faktörlerden en yaygın olanlar arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir