Cinsel arzu da azalma

     Erkeklerde sıklıkla  görülen  cinsel istek azalmasının nedeni ‘performans anksiyetesi’ olarak  tanımlanır yani  başarısız olma kaygısıdır. Bunun altında yatan sorunsa çoğu kez ereksiyon kusuru ya da erken boşalma problemidir. Bu durum kadınlarda olumsuz duygular oluşmasına neden olur ki bu da cinsel isteğin bastırılmasıyla sonuçlanır. 

      Cinsel fobi, eşler arasında uyumsuzluk, kadınlar da ise cinsellikten zarar göreceğim endişesi, hamile kalma korkusu, cinsellikten dolayı suçluluk duyma, daha önce cinsel şiddete uğramış olma,  cinsel arzuyu azaltır. 

Bu durumda çift olarak seks terapisine başvurmak gerekir. Alınan yardım sonucu çift sorunu çözebilir. Erkek yatakta kendine güvenmiyor olabilir. Çoğu erkekte bulunan tatmin edememe korkusu ilişkiye girmeyi de azaltır bu  durum sonucunda iki tarafın da cinsel arzusu zamanla yok olur aynı yatakta kardeş gibi olmak durumu haline gelir. Kadınlar da aynı şekilde birçok şeyden korktukları için birlikte olmak istemezler fakat bu durum ilişkiyi zedeler.

    Eğer uzun süre bu psikoloji ile yaşanırsa vajinismus gibi çözümü zor problemler ortaya çıkabilir.  Sonradan gelişen bir diğer cinsel isteksizlik durumu ise, monoton ilişkilerde ortaya çıkar. Eğlenceli olmayan bir ilişki monotonlaşır zamanla. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir