Regl Döneminde Seks Yapmak Sakıncalı mıdır ?

Regl dönemde seks yapmanın  sağlık açısından hiç bir riski yoktur. Tıbben bakıldığında adet döneminde seks herhangi bir sağlık sorununa sebep olmadığı ortaya çıkmıştır. Aksine adet döneminde seks yapmak  uzmanlar göre adet dönemi semptomlarına iyi geldiği söylenmektedir. Orgazm esnasında salgılanan endorfinin doğal ağrı  kesici ve mutluluk verici etkisi vardır. Orgazm, krampları, depresyon belirtilerini ve baş ağrılarını geçirmektedir.

Çoğu kadın bu dönemde değişen hormonları nedeniyle yaşadığı cinsellikten daha fazla zevk alır ve daha kolay orgazm olabilmektedir. Bu dönemde cinsel isteğin artmasının diğer nedeni ise  rahimden vajinaya, oradan da dışarı akan kanın kendiliğinden bir cinsel uyarı yaratmasından dolayıdır.

Regl dönemde seks yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.  Adet dönemde güvenli bir seks yapmak istiyorsanız duş sırasında cinsel ilişkiye girmek tercih edilmelidir. Duş sırasında cinsel ilişkiye girmek hem sizin için hemde partneriniz için daha rahat olacaktır. Adet döneminde çok şiddeti seksten uzak durmalısınız.

Adet döneminde de cinsel yolla hastalıklar bulaşmaktadır. Bu hastalıklardan korunmak istiyorsanız prezervatif kullanmalısınız. Regl Döneminde Seks Hakkında Yanlış Bilgiler

Regl döneminde kadının vücudundan pis kanın dışarı atıldığı sanılmaktadır  ve bu durumdan dolayı  erkekler genellikle partnerleri regl dönemindeyken cinsel ilişkiye girmek istemezler.Anacak bu bilgi tamamen yanlış bir bilgidir.

Regl döneminde hamile kalınmaz bilgisi de yanlış bir bilgidir. Çünkü kadının yumurtlama döngüsünün erken olması ya da yumurtanın çatlaması durumunda regl döneminde de hamile kalması mümkündür ama bu durumun hamile kalama  oranı oldukça düşüktür .

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir