Cinsel İsteksizlik Nedir ?

Cinsel ilişkiye girmeme isteği  hem kadınlarda hemde erkeklerde görülmektedir. Cinsel ilişkiye girmeme isteğinin bir çok nedenleri vardır.Yapılan araştırmaya göre cinsel ilişkiye girmeme isteği  erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülmektedir.  Cinsel isteksizliğinin  fiziksel ve psikolojik nedenleri vardır.

Fiziksel Nedenler = Yaşlanma , menopoza girme , uzun süre bir ilişkiye girmeme, kullanılan bazı ilaçlar, şeker hastalığı yüksek tansiyon, doğumdan sonraki  lohusalık ve emzirme dönemi , hormonal dengesizlikler gibi nedenlerden dolayı cinsel ilişkiye girmeme isteği duyulmaktadır.

Psikolojik Nedenler = Aşırı stres, evlilik ile ilgili problemler , tecavüz , vaginismus , eşler arasında çatışmalar , cinsel travmalar, ilişkiye girmeye özen gösterilmesi , aileden birisinin ölmesi , cinsel ilişkiye girmemin suç veya günah olduğunu düşünülmesi gibi nedenlerden dolayı cinsel ilişkiye girmeme isteği duymaktadırlar.

Yapılan bir araştırmaya göre % 1 kısmı fiziksel problemlerden dolayı , %99 kısmı ise psikolojik kısımdan dolayı meydana gelmektedir.Cinsel isteksizliğin Tipleri

1)  Primer Cinsel İsteksizlik  = Bu cinsel isteksizlik ergenlik döneminde başlamaktadır.

2) Sekonder Cinsel İsteksizlik  = Cinsel ilişki sorunu olmayan ve sonradan cinsel iliş isteğinin oluşması nedenidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir