Sifiliz (Frengi) Hastalığı

 Sifiliz bir bakteri sonucu meydana gelen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Kronik bir enfeksiyondur. Yapılan araştırmaya göre her 1000 kişide 2.5 kişide görülmektedir. Bu hastalık vücudun bir çok bölgesinde görülmektedir.

Sifiliz nasıl bulaşmaktadır = Sifiliz hastalığı cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Genital bölge temas sonucunda da bulaşabilir. Anal veya oral seks bu hastalığının bulaşmasında en önemli etkendir .

Sifiliz anneden  bebeğe bulaşma ihtimali  çok yüksektir. Frengi hastası olan hamile kadında doğmamış bebeğe geçer ise bebeğin ölü doğmasına neden olabilir. Sifiliz bir kişinin kanından başka bir kişinin yarasına dokunulduğu zaman hastalık bulaşmaktadır.

Sifiliz Tedavisi = Bir hastalıkla olduğu gibi erken teşhis koymak çok önemlidir. Eğer sifiliz ilerlemiş ise bir çok organa zarar vermektedir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüphe duyuyorsanız hem bir doktora gitmelisiniz. Doktorun vereceği sifiliz  tedavi edilebilir.

Tedavi yapıldığı sırada hasta kontrol altında tutulmalıdır. Bakterinin miktarının azalıp azalmadığını bir doktor tarafından gözlenmelidir. Tedaviyi başladıktan 2 gün sonra bulaşıcılık kaybolmaktadır. hastalığının organlara verdiği zarardan dolayı tedavi süresi 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

Sifiliz Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır = Bu hastalıktan korunmak için öncelikte cinsel ilişki sırasında mutlaka  prezervatif  kullanılmalıdır. Bunu dışında tek bir erkekle cinsel ilişkiye girmek cinsel hastalıklarının önlenmesinde alınacak en önemli şeydir. Bu söylenen şeyleri yaparsanız hastalığa yakalanma riskini azaltırsınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir