Doğumdan Ne Zaman Sonra Cinsel İlişkiye Girilmelidir

Yeni doğum yapan kadınlar  tüm kanamaları bitmeden ilişkiye girmesi çok zararlıdır.  Tüm kanamalar bitmeden ilişkiye girildiğinde mikroplarını üremesi daha kolay olur. Doğumda sonrada rahim de kolay bir şekilde iltihaplanır. Bu nedenle cinsel ilişkiye girmek için kanamaların bitmesini  beklemek en doğru çözümdür. Doğumdan sonra ilişkiye girmenin bir süresi vardır bu süre ise 6 haftadır. Bu  süre sezaryen  yada normal doğum olsa da  yine aynıdır.Doğumdan sonra ilk 6 hafta ilişkiye girmemin yasak  olmasının en büyük nedeni kanama olmasıdır ve  epizyotomi veya doğumda bir yırtık oluşmuşsa bunlarını iyileşmesi için cinsel ilişki girmek  yasaklanmıştır. Bu dönemde doğum yapan kadın cinsel ilişkiye girmemeli kanamaların bitmesini beklemelidir.

 

6 Haftadan sonra  ve kanamalar  ise  doğum yapan kadınını cinsel ilişkiye girmesinde hiç bir sakınca yoktur. Ancak bazı psikolojik nedenlerden dolayı cinsel ilişkiye girmek istemezler. Bu durum zamanla azalacak ve cinsel ilişkiye girme isteği gelecektir.

Doğumdan sonraki ilk cinsel ilişkiye girmek için acele edilmemelidir.  Doğumdan sonra Hormonal değişiklikler meydana  gelmektedir. Yani kısacası  6. haftanın sonunda cinsel  ilişkiye girilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir