HPV Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır?

Kadınlarda en çok görülen ve rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsü başta cinsel yolla olmak üzere pek çok yolla bulaşmaktadır.  Kadınlarda en çok görülen ve her iki dakikada bir kadının ölümüne neden olmaktadır.  HPV son yıllara kadar sadece cinsel yolla bulaşan hastalıktı . Ancak yapılan araştırmalar sonucunda diğer virüslerde olduğu gibi mutasyona uğrayarak temas yoluyla da bulaşabilir hale geldiğini görülmektedir. Bulaşmanın yüzdesel oranını tam olarak bilmesek de; HPV virüsünü taşıyan bir kişinin kullandığı tuvaleti kullanmak, tuvalet kullanımı sonrası ellerini yıkamayan biriyle tokalaşmak, aynı eşyayı kullanmak ile de bulaşabilir.

 

HPV Nasıl Bulaşır? =Hpv virüsünün şimdiye kadar 100 den çok çeşidi tanımlanmıştır. Tanımlanan çeşitlerin 5 ve 6. Çeşitleri insanlarda sıklıkla görülebilir ve genital bölgelerde siğil  olarak kendini gösterir. Bu siğiller, ellerde kollarda ve parmaklarda oluşan siğillerden daha çok farklıdır  Cinsel yolla bulaştığını söylediğimiz bu virüs, tam bir cinsel ilişki olmasa bile, virüs ten teması ile de bireyden bireye bulaşabilir. Virüs ciltteki çatlaklardan vücuda girer ve orada gelişmeye başlar. Genelde vücut bağışıklı sistemi sayesinde virüsle mücadele eder ve %90 oranında virüsü yok eder. %10’luk kısımda ise virüs uzun zaman uykuda kalabilir. Vücut direncinin kırıldığı ağır gripler, kanser hastalığı, kemoterapi uygulamaları, ağır alerjiler, derin üzüntüler gibi durumlarda ciltte siğiller halinde görülmektedir.

HPV Bulaşmasının Belirtileri Nelerdir? =  HPV virüsünün en belirgin özellikler genital bölgede çıkan kabarcığa benzeyen siğillerdir. Bazı durumlarda bu siğiller makat bölgesinde de görülebilinir.

 

 

 

Kaynak : medikalakademi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir