İktidarsızlık Nedir ?

İktidarsızlık penisin, cinsel birleşmeyi yeterince sağlayamayacak kadar sertleşmemesi veya yeterli süre boyunca sertliğini devam ettirememesi olayına denir  . Her cinsel birleşmede olumlu sonuç farklı olabilir  . Bu sorun sürekli olarak, ya da her cinsel birleşmede yaşanıyorsa iktidarsızlık nedeni olabilir.

Cinsel güç, bütün erkekler için en önemli konudan biridir . Bundan dolayı, sertleşme sorunu yaşayan erkekler bunu gündeme getirmez. Halbuki her 10 erkekten iki kişi bu sorunu yaşamaktadır  İktidarsızlık, kişilerde  yaş ilerledikçe daha sık görülmektedir.

Sigara ve aşırı alkol, stres ve yorgunluk, uykusuzluk, düzensiz bir hayat cinsel ilişkiye olumsuz etki etkilemektedir. Bu şartlar altında cinsel ilişkide başarı sağlayamayan erkek, bir sonraki denemeye bu ön yargı ile başlayacağından ve stres altında olacağından dolayı, başarısızlık korkusu cinsel hazzın önüne geçerek penisin sertleşmesini engel olacaktır. Daha önce iktidarsızlık genelde psikolojik bir sorun olarak görülmekteydi..Penisin sertleşme sürecini ele aldığımızda Penise gelen ve penisten giden sinirlerin de katkısıyla atardamarlardan gelen kan toplardamarların kapanması sonucu penisin yapısını oluşturan süngersi cisimlerin içinde birikmekte ve penisin sertleşmesine neden olmaktadır. Bu süreci etkileyen bir çok organik neden penisin sertleşmesini engellemektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir