Erkeklerde Sperm Üretimini Azaltan Nedenler

Çocuk sahibi olmak isteyen ama bir türlü bebek sahibi olamayan erkekler için sperm kalitesini ve üretimini azaltan bir çok neden  vardır.

1)  Sigara =  Sigara kullanımı erkekleri için bebek sahibi olmasını engelleyen en önemli nedenlerinden biridir Sperm üretimini neredeyse düşürerek ve hareket sayısını da azaltarak kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. 

2)Aşırı kilo = Erkeklerde çok fazla görülen aşırı kilolar kısırlığa kadar varabilen ciddi sonuçlar meydana getirebilmektedir.Erkeklerdeki sperm üretimini bozup yavaşlatarak hareket sayısını da azaltmaktadır. Bunun için mutlaka spor ve egzersizle birlikte düzenli bir beslenme alışkanlığına başlanması ve de devamlı uygulanması gerekmektedir. Bu konuda eğer tek başına yapılamıyorsa mutlaka bir uzman kontrolünde yardım alınarak kilo verilmeli ve  spora başlanarak bu şekilde zayıflamaya yönelik destekleyici hareketler yapılmalıdır.

3)Stres = Stres sperm kalitesini düşürmekle kalmayarak bir de hareket sayısını da yavaşlatmaktadır. Stresle baş etmek için mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

4)Radyasyon = Erkeklerde özellikle çocuk sahibi olmayı zorlaştıran ve erkeklik hormonlarında yani sperm üretiminde kalıcı ve de çözümü olmayan hasarlara neden olduğu ortaya çıkmıştır.

5)Uyuşturucu =  Uyuşturucu madde kullanımı baba olmayı engelleyen en önemli ve en zararlı alışkanlık türüdür.Uyuşturucu madde kullanımının erkeklerde kısırlığa varan ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Her türlü  uyuşturucu maddeleri  sperm üretimini azaltmakla kalmayıp ayrıca sperm hareketlerinin azalmasına neden olarak çocuk sahibi olmayı zorlaştırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir