Orgazm Neden Baş Ağrısı Yapmaktadır?

Baş ağrısı, cinsel ilişki sırasında ya da orgazm ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu ağrılar çoğunlukla iyi huyludur ancak nadiren tehlikeli durumlara da yol açabiliyor .Cinsel ilişki sırasında orgazm baş ağrısı yaşayanların sayısı oldukça fazla.Cinsel ilişki sırasında görülen bir baş ağrısı türüdür.

Tıpda coital cephalgia  ya da orgazmik baş ağrısı olarak bilinmektedir. Cinsel ilişkinin ön sevişme dönemi ya da daha sıklıkla orgazm döneminde görülmektedir. Başlangıçta hafif bir ağrıyken orgazma yakın dönemde keskin bir ağrı şeklinde hissedilmektedir. Hastanın yaşadığı korku ve ağrının şiddeti, ilişkiden kaçınmasına  sebep olabilir.

Mastürbasyon ve boyun ya da yüz kaslarının ani kasılmasına neden olan olaylar da bu tür ağrıları meydana getirebilir. Bu olay hem erkek hem de kadınlarda görülebilir ancak erkeklerde rastlanma olasılığı daha fazla. Hastalar utandıkları için bu şikayetlerini hiç dile getiremezler. Bu nedenle hastalığın görülme sıklığının yüzde 1 oranından biraz daha fazla olduğunu düşünülmektedir.  Bu tür ağrılar, migren türü baş ağrılarının yakın akrabası gibidir. Ancak nadiren bir beyin damar yırtılması bu tür ağrılara (ilk dakikalarda) yol açabilmektedir. Kafa ya da beyin içinde kan birikimi gelişebilir ki bu durum ani ölüm nedenleri arasında bulunmaktadır. Cinsel ilişki baş ağrısı teşhis konulan hastalarda  bu duruma yol açabilecek diğer ölümcül nedenleri korunabilmek  için hiç olmazsa bir kez beyin MR çekilmesinde fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir