Cinsel İsteksizliği Azaltan Nedenler ?

Cinsel isteğinizle ilgili bir problem olduğunu fark ediyor olabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bunun altında yatan başka bir neden olabilir. İlişkiyle ilgili sorunlar cinsel isteği azaltan nedenlerin başında gelmektedir. Günde önerilen 7-8 saat uykuyu almamak, gün içinde daha fazla kahve içmekten başka şeylere de yol açar. Yapılan araştırmalarda daha çok uyuyan kadınların ertesi gün daha yüksek cinsel isteğe sahip olduğu görülmüştür. Hatta her artan uyku saatinde, cinsel istek %14 artmakta olduğu gözlenmiştir. Eğer uyku probleminiz varsa  yatmadan önce yoga veya sıcak bir banyo gibi rahatlatıcı yöntemlerle daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki idrarında ftalatadlı katkı maddesi en fazla bulunan kadınlarda, cinsel isteksizlik riski 2.5 kat artmaktadır. Ftalat maddesinin erkeklerde endokrin sistemini etkilediği daha önceki araştırmalardan bilinmekte olsa da bu araştırma maddenin kadınlardaki hormonları da etkilediğini görülmüştür.

Özellikle libidoyu etkileyen östrojen ve testosteron hormonlarında değişikliğe neden olmaktadır. Araştırmacılar gıdalarda bulunan özel bir ftalat türüne odaklanmış olsalar da benzer maddeler günlük ürünlerde de bulunmaktadır. Daha fazla işlenmemiş ve organik gıdalar tüketerek kimyasallara maruz kalma oranınızı düşürebilirsiniz. Menopoza girmenin olumlu yanı sadece  adet dönemlerinin sıkıntılarından kurtulmaktır. Menopoz nedeniyle Değişen hormon seviyeleri cinsel isteği azaltan nedenler arasında yer almaktadır. Menopoz sonrası dönemdeki kadınların yarısından çoğu cinsel isteksizlik yaşadığını söylemektedir.Eşlerinin kendilerinden mükemmel olmalarını beklediğini düşünen kadınların cinsel isteksizlik yaşaması daha yüksektir. Çünkü partnerlerinden hissettikleri baskı cinsel özgüveni azaltır ve cinsel kaygıyı artar . Bu da normal olarak libidoyu kötü etkiler.

Kaynak :milliyet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir