Erkeğin Cinsel Hayatını Etkileyen Hastalıklar

Çoğu erkek hayatının belirli noktalarında ereksiyon problemleri yaşamaktadır. Zihniniz en önemli cinsel organımızdır, bu sebeple duygularınız cinsel yaşamınıza doğrudan etki eder. Erektil disfonksiyon vakalarının yüzde 10 ile  20’si duygusal depresyondan anksiyeteye kadar performansı etki eden bir sorundan kaynaklanmaktadır.

1) Kalp Hastalığı = Kalp sağlığı ile cinsel sağlık doğrudan bağlantılıdır. Aslında, damarların daralmasına neden olabilecek herhangi bir durum cinsel fonksiyonu etkileyebilir ve erektil disfonksiyon riskini  arttırır. Kalp hastalığı, sigara ve yüksek kan basıncı erektil disfonksiyon hastalığının en belirgin unsurlarından biridir. Bu sebeple yüksek kan basıncı ve kalp hastalığını (ve sigara kullanımını) yok etmek için çabalamak cinsel yaşam için de oldukça faydalıdır. Sonuç olarak, kalbiniz için iyi olan bir şey cinsel sağlığınız için de iyidir.

2) Diyabet =  Diyabet, ereksiyonu sağlama konusunda önemli rol oynayan kan damarları ve sinirleri etkilediği için ED konusunda risk  bir faktörüdür. Diyabetli erkekler için yapılan çalışmalarda, erektil disfonskiyonun 15 yıl öncesinden belirtilerini gösterdiği ve diyabeti olan hastalarda dört kat daha sık görüldüğü gözlenmiştir.. Diyabet tedavisi genellikle ilaç tedavisi ve sağlıklı yaşam seçimlerini bir arada içermektedir.

3) Obezite = Obezite birçok yönden erektil disfonksiyonu etkilemektedir. Obezite, erektil disfonksiyon için fiziksel bir tehdittir içerir . Kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gibi risk faktörlerine fiziksel olarak etki edebilir. Obezite, erkek hormonu testosteron seviyesinin düşük olması ile bağlantılı bir faktör de olabilmektedir.

Kaynak :haberturk

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir