Cinsel Yoldan Bulaşabilecek Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, iki insan arasında oluşan ve cinsel nitelikli yakın temasa bağlı bulaşan mikrobik hastalıkların meydana gelmesidir. Bu hastalıkların bazıları yalnızca genital bölgede belirtileri olurken, bazıları  ise insan sağlığını çok ciddi ölçüde tehdit etmekte  ve tüm vücudu kaplayan belirtilere neden olmaktadır. Frengi, hepatit B ve AIDS gibi hastalıklar çok risklidir ve etkileri tüm vücudu kapsaktadır.

Ancak AIDS, Hepatit B gibi hastalıklar cinsel yolla bulaşan ve  ek olarak kan yolu ile de bir başkasına geçebilir. Kan yolu ile bulaşma her iki kişinin de açık yarasının olmasına bağlıdır ve zor bir ihtimal konusu olsa da her zaman dikkat edilmelidir.

Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar çevredeki herkesi etkilemektedir. Örneğin eşlerden birinde bu hastalıklardan biri bulunuyorsa diğer eş ve doğabilecek çocuk da aynı hastalığı taşıma riski ile olasılığı çok yüksektir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için onların neler olduğunu ve nasıl korunulması gerektiğinin bilmenizde fayda vardır.

Cinsel yolla en sık bulaşan hastalıklar

Hepatit B (Sarılık) =Hepatit B, halk arasında bilinen ismiyle Sarılık hastalığıdır. Hepatit B kan yolu ve cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır türüdür. Belirtileri, karaciğerde büyüme ve hassaslık, idrar renginde koyulaşma ve normalden daha sarı bir renk, şiddetli ateş ve kusmadır gibi şikayetler var ise hepatit B hastalığına yakalanmış  olabilirsiniz . Hepatit B’nin kesin bir tedavisi yoktur ancak vücudu güçlendirici tedaviler ile hastalığın zararı azaltılabilir.

HIV – AIDS  =  HIV virüsü kan yolu   veya cinsel yolla bulaşan  hastalık türüdür. HIV’in neden olduğu hastalık da AIDS’tir. AIDS tedavisi olmayan bir hastalıktır türüdür  ve vücudun bağışıklık sistemini öldürerek vücudu diğer hastalıklara karşı korunma şansı daha azdır. Hastalığın belirtileri arasında sürekli halsiz olma, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateşlenme, kilo kaybı, gece terlemeleri, cinsel organlarda uzun süreli yara gibi belirtiler var ise HIV-AIDS hastalığına yakalanma şansınız çok yüksektir. HIV hastalığının  tedavisi yoktur ancak hastanın  vücudu güçlendiren ilaçlar vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir