Penis Eğriliği İlişkinize Engel Olmasın

Cinsel yaşamınızdaki sıkıntılar sizi derde sokmasın . bu yazımızda penis eğriği konusunu ele aldık . penis eğriliklerine ‘’konjenital penil kurvatur’’ ismi verilir ve eğer otuz derece açıdan daha fazla eğiklik söz konusu ise cerrahi müdaheleye ihtiyaç duyulabilir.

 

Penis eğriliği her zaman cerrahi müdahele gerektiren bir rahatsızlık değildir. Penis eğriliği cinsen ilişki sırasında çiftler arasında bir sorun oluşturmuyorsa , bir müdahale gereği yoktur. Penis eğriliği oranı arttıkça ilişkiye girmek imkansız bir hale gelir .

PENİS EĞRİLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Cerrahi müdahele ile bu durum ortadan kalkmaktadır . Şuan ameliyat harici bir tedavi söz konusu değildir. Bu rahatsızlık kişide sadece cinsel ilişkide sıkıntı yaratmaz, bazı kişilerde psikolojik olarak bir eksiklik hissi verebilir. Cinsel ilişkiyi gerçekleştiremeyeceği ve eşini tatmin edemeyeceği kaygısı oldukça yaygındır.

 

Penisteki eğriliğin düzeyi cinsel birlikteliği engelleyecek düzeyde ise ameliyat gerekir. Bu eğriliğin 25 – 30 dereceden fazla olması cinsel birliktelik sırasında partnerde ağrı, peniste kırılma riski oluşturabilir. Bu sebeple eğrilik derecesi fazla olanlarda eğriliğin ameliyatla düzeltilmesi gerekmektedir.

Hasta cinsel ilişkide zorlanmıyor ve partneri ağrı duymuyor ise ameliyat gerekliliği yoktur. Ameliyatta birkaç teknik kullanılmaktadır. Penis cildi penis köküne kadar sıyrılır, tunika albuginea tabakasına erimeyen dikişler ile plikasyon dikişleri atılır. Bazı tekniklerde tunikadan doku parçası çıkarılarak dikiş konur ve bu şekilde eğrilik düzeltilir. Kullanılan tekniklerde doku çıkartılan Nesbit prosedüründe eğriliğin tekrarlama riski yoktur fakat penil plikasyon yapılan hastalarda tekrarlama oranı % 40 düzeylerindedir.

Sonradan ortaya çıkan eğriliklerde yani peyronie hastalığında yine aynı şekilde plikasyon dikişleri atılabilir, ayrıca greft dokuları kullanılarak kısa olan penis kısmına ekleme yaparak eğrilik düzeltilmeye çalışılır. Graft olarak kullanılacak doku kişinin vücudundan (Alt bacak veni-saphen ven, ağıziçi mukoza-bukkal mukoza) alındığında dokuyu vücudun reddetmesi ihtimali çok düşüktür.

Eğer peyronie hastalığı olan kişide aynı anda sertleşme sorunu da varsa hastaya penis protezi takılarak şişirilebilir protezlerle eğrilikler plikasyon ve greft kullanılmadan düzeltilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir